SON YAZILAR

MSI Z370 Tomahawk Anakart İncelemesi

MSI-Z370-Tomahawk-Anakart

MSI Z370 TOMAHAWK ANAKART İNCELEMESİ

En büyük anakart üreticilerinden olan MSI, İntel'in 8.ci nesil 1151 pin işlemcilerini destekleyen Z370 chipsete sahip anakartı Msi Z370 Tomahawk'ı inceliyoruz.

Msi Z370 Tomahawk'a ilk bakışımızda anakartın şık, güçlü ve sağlam göründüğünü söyleyebiliriz. Msi Z370 Tomahawk'ın üzerindeki portlara bakınca fiyat/performans ürünü olduğunu söylemek bu anakart için çok doğru bir tabir olur. Zira Z370 Tomahawk anakart üzerinde 2 adet Pci Express x16, 2 adet M.2. Ssd yuvası, Type C portu ve daha bir çok giriş/çıkış portu mevcut. Tüm bunlara ilerleyen satırlarda değineceğiz.

Öncelikle Msi Z370 Tomahawk anakartın dış görünümünden bahsedelim.

Msi Z370 Tomahawk yapı olarak ATX yapıda.

MSI yazılı metalik renkteki chipset soğutucusu şık görünüyor ve RGB aydınlatmaya sahip. Aydınlatma msi yazısı üstündeki ve altındaki şeffaf kısımda bulunuyor. Bu RGB aydınlatma, sisteme büyük bir ekran kartı takınca çok da net görünmüyor malesef. Bu sorun sadece bu anakartta değil, diğer tüm anakartlarda da böyle... Diğer bir RGB ledler ise şerit olarak anakartın sağ ve sol kısmında yukarıdan aşağıya doğru ışık saçıyor.

Ayrıca ses kartı bileşenlerini ana karttan ayıran çizgide de RGB aydınlatma var.

MSI-Z370-Tomahawk-Anakart-İncelemesi

Adından da anlaşılacağı üzere anakart İntel Z370 chipsetini barındırıyor. Bu chipset 8. nesil  LGA 1151 Pin işlemcileri destekliyor. 4+4 pin işlemci güç girişi olan bu anakartta çarpan kilidi açık işlemcilerin sınırlarını zorlayabilirsiniz. 12 fazlı bir güç yönetimi olan Z370 Tomahawk bu fazların onunu işlemciye ayırırken ikisini ise Ram belleklere ayırmış. Ayrıca unutmadan söyleyelim bu chipset eski nesil intel LGA 1151 pin işlemciler için uygun değildir! Sadece 8. nesil intel işlemcileri destekliyor.

Ram desteği olarak 4 adet DIMM DDR4 slotu var. Maksimum 4000 MHz (O.C.) hızında ve 64Gb çift kanal ram destekliyor.

Arka portları koruyan plastik kapakta TOMAHAWK ARSENAL GAMING yazısı dikkat çekiyor. Bu da anakartın oyun ve performans odaklı olduğunu gösteriyor. Bu kapakta malesef herhangi bir aydınlatma yok.

MSI-Z370-Tomahawk-Anakart

Anakartın ön yüzüne baktığımızda çelikle sağlamlaştırılmış Pci Express 3.0 ekran kartı yuvası görünüyor. Diğer Pci Express 3.0 yuvasında ise herhangi bir koruma söz konusu değil. Ayrıca çeşitli kartları takabilecek 3 adet PCIe 3.0 x1 slotu mevcut.

Fiyat/performans ürünü olmasına rağmen Msi Z370 Tomahawk üzerindeki 2 adet M.2. Ssd yuvası olması anakartın alınabilitesini artıran özelliklerden.

MSI-Z370-Tomahawk-Anakart


Arka portlara baktığımızda en üstte bir adet PS2 klavye/fare girişi mevcut. Hemen yanında ise iki adet usb 2.0 portu mevcut.

Alınacak işlemcideki dahili Gpu için anakart üzerinde bir adet DVI-D ve bir adet HDMI görüntü çıkışı mevcut. Yani bu anakarttan görüntü almak için harici bir ekran kartı olması şart değil. Tabi ki oyun amaçlı kullanılacak ise güçlü bir ekran kartı şart.

8 kanal ses desteği olan Msi Z370 Tomahawk ses çipi olarak Realtek ALC892 kullanıyor. Optik çıkış da mevcut.

Lan kontrolcüsü Intel® I219-V Gigabit LAN kontrolcü.

Arka Usb portları ise:
-1 adet Tip A Usb 3.1 (Gen2)
-1 adet Tip C Usb 3.1 (Gen2)
-4 adet Tip A Usb 3.1 (Gen1)

Fan konnektörleri olarak:
-1 adet 4 pin cpu fan konnektörü
-1 adet 4 pin cpu pompa konnektörü
-4 adet 4 pin pwm fan konnektörü

MSI Z370 Tomahawk hakkında diyeceklerimiz bu kadar. Başka bir incelemede görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın...

« ÖNCEKİ
SONRAKİ »

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...