Son Yazılar
.

22 Temmuz 2016

Lcd ve Led Ekran Farki Nedir?


LCD Nedir?
LCD (ingilizce:Liquid Crystal Display), yani Sıvı Kristal Ekran demektir. Sıvı kristal ekran , elektrikle kutuplanan  sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir.Sıvı kristal ekranlar, düşük enerji tüketimleri ile eskiden kullanılan vakumlu floresan ekranların yerini almıştır. Başlangıçta tek renkli ve çok düşük çözünürlüklü olan sıvı kristal ekranlar; hesap makineleri, saatler, cep telefonları vb. basit görüntüleme işlerinde kullanılmıştır. Nokta matrisli (İngilizce: Dot matrix) yüksek çözünürlüklü ve renkli sürümlerinin ortaya çıkması bu ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır.

Az yer kaplamaları, düşük enerji tüketimleri ve katot ışınlı tüplere göre yok denecek kadar az radyasyon yayımları nedeni ile bilgisayar ekranları ve Tv cihazlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Eskiden tazeleme hızları yavaş olan bu ekranlar hızlı görüntü değişiminde gölgelenme (ghosting) sorunu yaşamaktaydı. Teknolojinin ilerlemesi ile 1 milisaniye (1ms) civarına kadar inen piksel hızı, bu sorunu ortadan kaldırmıştır.

LED Nedir?
LED İngilizce bir terim olup Light Emitting Diode demektir ve Işık Yayan Diyot anlamına gelir Yarı iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır.

1920'lerde Rusya'da icat edildi ve 1962 yılında Amerika'da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirildi. Oleg Vladimirovich Losev adlı bir radyo teknisyeni radyo alıcılarında kullanılan diyotların ışık yaydığını fark etti ve 1927 yılında bir Rus gazetesinde LED hakkında buluşlarını yayımladı.

Başlangıçta yalnızca zayıf kuvvetli kırmızı ışık verebiliyorlardı ama çağdaş ledler görünür ışık, morötesi, kızılötesi gibi çeşitli dalga boylarında, yüksek parlaklıkta ışık verebiliyor. Düşük enerji tüketimi, uzun ömrü, sağlamlığı, küçük boyutu ve hızlı açılıp kapanabilmesi gibi geleneksel ışık kaynaklarına göre bir dizi avantajı vardır. Ancak, biraz daha pahalıdır

Lcd ve Led Farkı Nedir?
Led tv lerin Lcd tv lerden farkı arka aydınlatmanın floresan ile değil de led ile aydınlatılmasıdır. Bu da daha parlak bir ekran sunmanın yanı sıra daha düşük enerji tüketimi ile Led Tv lerin daha iyi olduğunu gösteriyor...
« SONRAKİ
ÖNCEKİ »

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...