SON YAZILAR

Ekran Kartı Nasıl Takılır?


Ekran kartı nasıl takılır, ekran kartı takma, anakarta ekran kartı nasıl takılır.


       Merhaba arkadaşlar bu makalede ekran kartı anakarta nasıl takılır kısaca açıklayacağım.
Öncelikle ekran kartı almadan, anakartımıza uygun olup olmadığını bilmek gerekir.

Zaten ekran kartlarında veri arayüzü olarak bir agp var bir de pci-express var. Anakartınız çok eski değilse büyük ihtimal pci-express tir.

Onun için ekran kartı adlı makaleye bi göz atabilirsiniz...

Öncelikle kasanıza takılı olan güç kaynağının (PSU) tüm donanımları rahat bir şekilde çalıştıracak güce sahip olması gerekir. Aksi taktirde performans düşüklüğü yaşarsınız. En güçlü donanımları alsanız bile psu yeteri kadar güç veremedikten sonra performans alamazsınız. Onun için ekran kartını alırken harcadığı maksimum güce bakın ve psu nuzun gücü ile karşılaştırma yapın.

Ekran kartını takmadan önce sistemi kesinlikle elektriğe bağlamıyoruz. Yani kasa kablosunu prize takmıyoruz..
Ekran kartını paketinden çıkardıktan sonra kullanma klavuzuna kısaca bakın.


Kasanın elektrikle bağlantısının olmadığından emin olduktan sonra ekran kartını, anakart üzerindeki yuvaya oturtun ve ekran kartını diğer donanımlara, özellikle anakarta temas ettirmeyin, anakart üzerinde binlerce devre olduğundan en ufak bir temasta anakart üzerinde bir devrede hasar oluşabilir.

Ekran kartı aşağıdaki resimdeki anakartta 8 numaralı yere takılır.
Bazı anakartlarda 2 tane ekran kartı yuvası olabilir, bu oyun manyakları için yapılmıştır, :) iki tane ekran kartını anakarta takar ve bunları birbirine bağlar ve çok yüksek çözünürlükte oyun oynarlar.

Anakartınızda 2 tane ekran kartı yuvası varsa, ekran kartını üsttekine takın, üstteki yuva alttakine göre her zaman daha yüksek hızda veri akışı sağlar.
Alttaki yuva ise ikinci ekran kartını alacaklar için üretilmiştir. Tek ekran kartınız varsa ve anakartınızda 2 tane ekran kartı yuvası varsa ekran kartınızı üstteki yuvaya takın.


Ekran kartını yuvaya takın, 8 numaralı yuvanın sağ kısmında da görüldüğü gibi bir mandal var.
ekran kartı yuvaya oturunca bu mandal kapanır ve ekran kartını sabitler.
Sol tarafı yani ekran kartının kasanın arkasına bakan kısmını ise bir tane vida ile kasanın arkasına sabitlenir.
Ekran kartınız üst düzey bir ekran kartı ise, anakarttan alacağı güç yetersiz olur.
Böyle ekran kartlarında ekstradan güç girişleri mevcuttur, bunun psu da 6 pinlik veya 8 pinlik Gpu yani ekran kartı güç kabloları vardır.

Bu kabloları da ekran kartına taktıktan sonra ve ekran kartını da vida ile sabitledikten sonra artık kasayı açabilirsiniz.

Ekran kartı kutusunda gelen driver ekran kartı çıktıktan hemen sonra çıkarıldığından yüklememeniz tavsiye edilir. En uygunu ekran kartının modeline bakıp üreticinin sayfasından en son çıkarılan güncel driveri kurmanız performans açısından daha iyi olur.

« ÖNCEKİ
SONRAKİ »

8 yorum

 1. benim güç kaynagım 220 vlt yeni ekran kartı alacagım sizce yeterlimi ati hd 3870

  YanıtlaSil
 2. en az 300 watt olsun ki o ekran kartının gücünü görebilesin..
  220 watt çok çok azdır ki büyük ihtimal böyle zayıf bir psu o gücü de veremez, en fazla 160 watt verir, bu da az..!!!

  YanıtlaSil
 3. benim ekrna kartı bağdaştırıcısı gitti yonga türü ad felan hepsinde yok yazıyor acil YARDIMMMMMMM

  YanıtlaSil
 4. ekran kartının driveri kurulu değilse, sistem ekran kartının hiçbir bilgisine ulaşamaz, ondan yok diyordur, ekran kartının driverini kur..

  YanıtlaSil
 5. ramazan hocam merhaba ismim emre , ekran kartım yakın zamanda yandı gibi bişey oldu oyunlarda çok yüklendim kaldıramayacağı yüke bindirdim neyse söktü bi arkadaş ve ekranı onboard ayarladı , şimdide elime bir ekran kartı gecti onu takacağım ama nasıl olacak?

  onboarddan çıkarıpmı yapılacak işlem yoksa herseyi bitirp mi onboard iptal edilecek ve nasıl iptal edicem bi yardım edersen çok memnun olurum hocam tesekkür ederim

  YanıtlaSil
 6. mrb emre kardeş,
  yeni ekran kartını uygun slota tak tamamdır, onboard olan otomatik devre dışı kalır.

  YanıtlaSil
 7. Adım Yasir, ekran kartı alırken bilgisayarın ram'ine felan bakmak gerekir mi neye göre alınır? en iyisi nasıl anlaşılır?

  YanıtlaSil
 8. selamlar yasir kardeş, ekran kartı alırken öncelikle anakarttaki ekran kartı yuvasına bakmak gerekir.
  bu yuva ya pci-express tir ya da agp dir. nerdeyse 5-6 yıldır artık sadece pci-express slotlu anakartlar üretiliyor, anakartınız çok eski değilse büyük ihtimal pci-express tir..
  anakart uyumluluğundan sonra da ekran kartının harcadığı max güce bakılır. mesela üst düzey bir ekran kartı olan amd hd 7950 ekran kartını en az 700 watt güç veren bir PSU nun olduğu bir sistemde kullanmalısın ki hd 7950 den yeterince verim alabilesin..
  güçlü bir ekran kartını zayıf psu lu sistemde kullanmaya çalışsan ekranda donmalar ve sistemde resetlemeler olur yani, hatta ekran kartı o zayıf psu da istediği gücü çekmeye çalışsa ve psu bunu sağlayamasa anakart ve ekran kartı yanabilir!!
  kısaca öncelikle uyumluluk (pci-ex veya agp) sonra da ekran kartınınb çektiği güce bakılır..

  YanıtlaSil

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...