Son Yazılar
.

13 Mayıs 2012

Xp Format Atma Türkçe Resimli Anlatım


Xp, Xp format, Xp Format Atma Türkçe (Resimli Anlatım

1.XP CD mizi takıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Eğer bilgisayarı yeniden başlattığımızda ekrana “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın…” yazısı geliyorsa sorun yok, gelmiyorsa Bios ayarlarından CD ROM u 1. aygıt olarak belirmemiz gerekir.(Resim No:1)


Bazı bioslarda bu ayar Advanced sekmesinin altında olabilir ve tercihi yukarı taşımak değilde başında 1st yazacak şekilde ayarlanması gerekir. Tercihimizi yukarı taşımak için + tuşunu kullandım ve CD ROM birinci öncelikli yaptım. Biostan korkmayın yalnız yanlış bir şey yaptığınızı düşünürseniz çıkarken kaydetmeyin eğer yanlışlıkla kaydedersiziniz F9 a basın ayarlarınızı ilk ayarlara dönüştürür.

2. Şimdi yaptığım ayarı kaydetmek için F10 tuşuna basıyorum ve çıkan ekranda Yes seçili iken ENTER a basıyorum.(Resim No:2)  
3. Bilgisayarımız yeniden başlayacak ve aşağıdaki ekranı gördüğümüzde klavyeden herhangi bir tuşa basmamız yeterli.(Resim No:3)
4. Kurulum CD si bazı dosyaları yükledikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda sadece ENTER a basacağız, onarım yapmak istiyorsakta sadece ENTER a basacağız R ye basmayacağız.(Resim No:4)

5. Karşımıza Lisans Sözleşmesi gelecek kabul etmek için F8 e basıyoruz.(Resim No:5)
6. Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra YENİ BİR XP mi kurmak yada ONARIM(REPAIR) mı yapmak istediğimizi soran bir ekran çıkacak. Yeni bir XP kurmak isteyenler(formatlayıp sıfırdan) ESC tuşuna basarak bu ekranı geçecekler. REPAIR yapmak isteyenler bu ekranda R ye basacaklar ve bilgisayar yeniden başlayacak.(Resim No:6) (REPAIR İÇİN NOT: Aşağıdaki ekranda birden fazla işletim sistemi görenler hangi işletim sistemini onarmak istiyorlarsa o işletim sistemi seçili olmalı. Bir tane ise sorun yok. 16.Resime kadar REPAIR yapacak arkadaşları ilgilendiren bir konu kalmadı)
Yeni bir Xp kurmak için ESC ye bastık devam ediyoruz.

7. Aşağıdaki ekranda bilgisyarınızda bulunan harddiskleri varsa bölümlerini gösteriyor. Benim XP kuracağım bilgisayarda harddisk tek parça olduğu için bir bölüm görülmekte. C bölümünde Windows yüklü (Resim No:7)

C nin tamamını sileceğim(FORMAT atmış oluyoruz) Bunun için C seçili iken klavyeden D tuşuna basıyoruz.

8. Bizden bölümü silmemezi onaylamayı isteyecek ve C nin içinde bütün bilgilerimiz silinmiş olacak. ENTER a basarak devam ediyoruz. 9. Son onay ekranı L ye basıyoruz.(Resim No:9)


10. Böylece C ye format atmış olduk. C tamamen silindi. D yide aynı yolu izleyerek silebiliriz. Şu an C diye bir bölümümüz yok artık. Yeni bölüm oluşturmamız gerekecek. Klavyeden C tuşuna basarak yeni bölüm oluşturmaya başlıyoruz.(Resim No:10)

11. Yeni bölüm boyutumuzu soran aşağıdaki ekran geliyor karşımıza. (Resim No:11)12. Elimizde Ham bir bölüm var artık, ham ın anlamı biçimlendirme yapılmamış oluyor ve biz buraya XP yi kurmak için C olan bölüm seçili iken ENTER a basıyoruz.(Resim No:12)


13. Bu bölüm biçimlendirilmemiş olduğu için Windows bizden biçilendirmemizi isteyecek.(Resim No:13) Resimdeki yazıları okuyalım. NTFS seçerek ENTER a bastık devam ediyoruz. Normal biçimlendirme kesinlikle tavsiye ediliyor


 14.
15.


16. “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın” yazısı geldiğinde hiçbir tuşa basmayın çünkü önyükleme yaptık kuruluma geçiyoruz.(Resim No:16)
17.Bölge dil seçenekleri genelde ayarlıdır ama ayarlı değilse ayarlayabilirsiniz uğraşmayın kurulumdan sonra yapabilirsiniz.(Resim No:17)


18. 


19.


20.


21.


22.


23.


24.


Windows XP' yi kurduktan sonra benden küçük bir hatırlatma mutlaka Ekran Kartı, Ses Kartı gibi sürücülerinizi Windows' un tanıdığıyla yetinmeyin mutlaka üreticisinin sitesine gidip son sürüm Windows XP sürücülerini indirip kurun. Windows XP' nin tanıdığı sürücülerle donanımınızın tüm özellikleri kullanılmayabilir.
Anlatım uzun gibi görünse de bir kere yaptıktan sonra alışırsınız

Resimlerin fazla olması bu konuda acemi olan arkadaşların yanlış bir şey yaptım şüphesine düşmemesi içindir.
             Not: Konu uslanmam.com'dan alıntıdır...
« SONRAKİ
ÖNCEKİ »

6 yorum

 1. benim bilgisayar esaslı bir formal istiyor ama inşalah yaparız.

  YanıtlaSil
 2. Bizi bilgilendirdiğiniz için Ceza Avukatı olarak size teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 3. vlla bu siteyi sık kullanılan çubuguna eklemek çok büyük akıllılık olur çok yararlı bir site yhani insan herşeyi burdan ögrenir inş ilerde internet sitesi tasarlama bölümünü de koysalar spr olur vlla ....

  YanıtlaSil
 4. ADSIZ yazan arkadaş, güzel yorumun için çok çok teşekkür ederim. Ben sağlık memuruyum, sadece bildiklerimi web sitesi tasarımı ile ilgili çok fazla bilgim yok. :)

  YanıtlaSil
 5. resinmler görünmüyor admin

  YanıtlaSil
 6. benim klavye flash bellekli yeniden başlatırken çalışmıyor napacam

  YanıtlaSil

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...