SON YAZILAR

İşlemci soğutucu Alırken Nelere Dikkat Edilir?

islemci-sogutucu-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir
işlemci, işlemci soğutucusu, işlemci soğutucusu alırken, cpu, cpu cooler, what is cpu, proccessor.

İşlemci soğutucusu almaya ne zaman karar verilir?
Hepinizin bildiği gibi işlemciler bir bilgisayarda en çok ısınan parçadır.
Isı hiç bir elektronik ürün için iyi bir şey değildir. Isı ürünün performansını, verimliliğini düşürür ve sağlığını tehdit eder.
İşlemcilerde ısının dağıtılması için soğutucular mevcuttur ancak bu soğutucular sıcak havalarda veya işlemci hızı artırıldığında (overclock) performansları düşüyor. Dolayısıyla işlemcinin de ısısı artar.İşte bu ısının normal soğutuculara göre daha fazla dağıtan ve işlemcinin serin tutulmasını sağlayan özel ve standart soğutuculara göre daha büyük olan soğutucular üretilir.

İşlemci soğutucusu alırken dikkat edilecek hususlar?

1- Alacağınız soğutucunun öncelikle anakarta uygun olması gerekir ki takılabilsin. Aksi taktirde boşuna almış olursunuz.
2- Özel soğutucular standart soğutuculara göre daha büyük olduğundan bilgisayarınız kasasına girebilecek boyutlardan olduğundan emin olunuz.
3- Alacağınız soğutucunun üzerinde verilen macunun ısı iletimi yüksek olmalıdır ki soğutucunun performansı iyi olsun.
4- Alacağınız soğutucunun üzerinde ısı iletimini sağlayan boru sayısı ne kadar fazla ise ısı iletimifazla olur, dolayısıyla işlemci daha serin çalışır.
5- Alacağınız soğutucuda ısı iletimini sağlayan ısı borularının mümkünse bakırdan yapılmış olmasına dikkat edin. Çünkü bakır, alümünyumdan daha iyi ısı iletimi sağlar.
6- Alacağınız soğutucunun fanının 12 cm lik fan olmasına dikkat edin. 8 cm. lik fanlar daha yüksek devirle, dolayısıyla gürültülü çalışacağından sesi sizi rahatsız edebilir.
7- Soğutucunun ısı botularının bakırdan yapılmış olmasına dikkat edin, zira bakır alümünyum dan daha iyi ısı iletimi sağlar. Hatta ısı boruları etrafına döşenen ısı iletimi yapan yapraklar da bakırdan olursa soğutucunun performansı çık daha iyi olur...

Başka bir konuda görüşmek üzere...


Yardım için aşağıdaki yorum kutusuna anonim olarak yorum yazabilirsiniz.
« ÖNCEKİ
SONRAKİ »

8 yorum

 1. Emeğinize bilginize sağlık. Ancak bu bilgiler, ancak 2 soğutucuyu yan yana koyup bu daha iyi demekten başka bir işe yaramaz. Şu şu özelliklerde bir işlemci için saniyede şukadar devir yapabilen şukadar °C/sn cinsincen rakamsal bi done yok mu? Bende x x x özelliklerde işlemci ana kart var. 60 tl lik bi soğutucumu almalıyım 300 tl lik bi soğutucumu almalıyım. bu na nasıl karar vericem? Yazdıklarınızı okuyarak çok iyi bi soğutucu alırsam güç kaynağım kaldırmazsa ne olur?

  YanıtlaSil
 2. mrb Serkan kardeş, işlemci fanı hızı ayarı anakart tarafından otomatik olarak ayarlanır, (kimi kullanıcılar bu işten iyi anlar ve bir voltmetre alıp fan kablosuna bağlayıp fanı tam devirde veya hızı istediği gibi ayarlar kullanır, o ayrı mesele) devir/dk hızı pek önemli değil, anakarttan çıkan voltaj sadece işlemci sıcaklığına bağlıdır. devir/dk ise fan boyutuna göre değişir, fan çapı büyük olanlar aynı voltajda fan çapı küçük olan fanlara göre daha yavaştır..örneğin fan çapı 12 cm olanlar, fan çapı 8 cm olanlara göre daha yavaş ve daha sessiz çalışır..
  fiyat olarak ise genellikle pahalı olan işlemci soğutucularında metal blok daha büyüktür, yani alacağın soğutucu kasa yapısına ve kasa içine sığacak yapıda olması gerekir ve de bütçeye uygun olması gerekir, parası olmayan 50 tl lik alır, parası olanlar 300 tl lik de alabilir yani..
  fan sesinden rahatsız olanlar ise fiyatları 500 tl yi bile bulabilen su soğutmalı sistemlerden alıp kasasına takabilir yani, bu; tamamen ihtiyaç özellikleri ve bütçeye göre her insana göre değişir...

  YanıtlaSil
 3. Merhaba. Benim psu simdiki sistemi kaldiriyor. Eger Cooler Master 612 alirsam o stok fandan daha cok enerjimi harcar? Yani Psu yine yeterli olurmu? Cevaplarsaniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
 4. merhaba Elgün kardeş, sorduğun sorudan hiçbir şey anlamadım!
  derdini tam anlatamaz isen net bir cevap veremem...

  YanıtlaSil
 5. Merhaba. Benim PSU antec truepower 550watt. Ekran kartim GTX 560 ti. Islemcimse i5 2400 3.1 ghz. Simdiki sogutucu intelin stok sogutucusu. Oyun falan oynayamiyorum. CPU sicakligi 70-80 oluyor. Ve zarar gormesin diye CPU oynamiyorum oyun. Sorum su. Eger Cooler Master 612 alirsam benim guc kaynagim yeterli olacakmi?

  YanıtlaSil
 6. alabilirsiniz, bir problem olmaz..

  YanıtlaSil
 7. Thermaltake nic f3 aldım sizce nasıl 3 boru var ama fiyatı pahalı olarak aldım 4 borulu bazı soğutuculardan daha pahalı

  YanıtlaSil
 8. baktım şimdi soğutucuya. maşallah on numara soğutucu. :) bakır borudan ziyade soğutucudaki kanat sayısı daha önemlidir. soğutucu yüksekliği ve kanat sayısı çok çok iyi. hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullan :)

  YanıtlaSil

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...