SON YAZILAR

Bilgisayar Kasa Fanları

bilgisayar-fanlari

Fanlar bilgisayarlarda ısınan donanımların soğuması için bilgisayar kasalarında çeşitli fan yerlerine takılır. 8 cm. , 12 cm. , 14 cm ve daha büyük boyutlu olanları da vardır.

 Bir bilgisayarda en çok ısınan parçalar işlemci ve ekran kartı olduğundan bu parçalar üzerinde direkt olarak fan bulunur.

Zayıf ekran kartlarında fan olmayabilir.
Bu tip ekran kartları çok fazla ısınmadığından sadece kasa içindeki hava akımı sayesinde yeterince soğurlar.

Kasa içinde yeteri kadar hava akımı oluşturacak kadar fanınız yoksa ve ekran kartınız da pasif soğutuculu yani fansız ise ısınması fazla olacaktır ve sıcaklığı 75-80 derece civarını geçtiğinde
monitörünüzdeki görüntüde filmlerde veya oyunlarda renklerde bozulmalar olacaktır ve bu sıcaklık daha da arttığında diğer bileşenler de tehlikeye gireceği gibi ekran kartınız da yanabilir.

Bu durumun oluşmaması için kasanızda yeteri kadar hava akımı oluşturabilecek fanlar olmalıdır.
Standart olarak tüm kasalarda egzoz diye tabir edilen ve kasanın arka kısmında olan ve genellikle de boyutu 8 cm olan fandır. Egzoz fanının görevi kasa içinde biriken sıcak havanın dışarı atmaktır. Fanların boyutları arttıkça dönüş hızları azalır ve dolayısıyla çıkardıkları ses de azalır.

Fanlar kasa arkasına, kasa önüne, kasanın açılabilen kenarına, kasanın üstüne ve kasanın altına takılabilir.
Tüm kasalarda dediğim fan yerleri olmayabilir, ama tüm kasalarda arka kısımda fan yeri vardır. Bazı kasalarda ön tarafta da fan yeri vardır, bazılarında ise kasa altında bile fan yeri vardır. Eğer bilgisayarınızın yanında fan yeri yoksa yan kapağı uygun biçimde keserek istediğiniz boyut fan için uygun bir fan yuvası yapabilirsiniz.

Kasanıza bir fan alacaksanız örneğin 12 cm. lik bir fan alacaksanız öncelikle kasanızda bu fana göre yer var mı bilmeniz gerekir çünkü bazı kasalarda sadece 8 cm. lik fan yeri vardır.

Fanlar Hangi Yöne Üflemelidir-Hava atmalıdır?
Bazı fan yerlerinde üfleme yönü kişinin istediğine bağlı olarak değiştirilebilir ama genellikle fanlar şu yönlerde hava üfler-üflemelidir.

-Kasa önündeki fan içeri hava üflemelidir.
-Kasa arkasındaki fan dışarı hava üflemelidir.
-Kasanın açılan yanındaki fan(lar) içeri hava üflemelidir.
-Kasanın üst kısmındaki fan(lar) ddışarı, yani yukarı üflemelidir.
-Kasa altındaki fan(lar) içeri üflemelidir.

Yazın havalar sıcak olduğunda bilgisayarınızın sıcaktan resetlememesi için kasanıza fazladan fan almanız pc performansı için çok önemlidir. Büyük fanlar küçük fanlara göre daha yavaş döner ve daha sessiz çalışırlar. Tavsiyem 12 cm.lik fanlardan almanızdır. Hem daha sessiz hem daha iyi hava üflemesi yapar hem de 8 cm.lik fanlara göre temizlenmesi daha kolaydır. Kasanızda sadece 8 cm.lik fan yuvası varsa, bir demirci de istediğiniz boyutlarda fan yuvası açtırabilirsiniz.

Örneğin sadece kasanızın arkasında bir tane 8 cm.lik fan yeri varsa kasanın açılabilen yanın bir demirciye götürüp 12 cm. lik bir fan yuvası açtırıp fanı takarsanız.

Sıcak havalarda en çok ısınan donanımlardan biri olan işlemci ye ekstradan üflenen hava sıcak havalarda işlemcinin daha rahat ve daha serin çalışmasını sağladığından bilgisayarınızın resetleme, kapanma gibi sorunları da ortadan kalkmış olur.

« ÖNCEKİ
SONRAKİ »

12 yorum

 1. teşekürlerr hocam.

  YanıtlaSil
 2. Hocam eline sağlık ben kasama fan alacağım nasıl takıldığını bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz ?

  YanıtlaSil
 3. Merhaba öncelikle alacağınız fan için kasada uygun yer var mı onu bilin. Mesela 12 cm lik fan yuvası tüm kasalarda yoktur. Fanın iki vidası varsa vidaları çapraz köşelere takıp kasaya sabitleyin. Fanlarda 4 pinlik moleks türü kablo var ama sadece iki pini elektrik alışverişi yapıyor.
  Bu molex kabloya uygun psu (güç kaynağı) dan çıkan ve boşta olan 4 pinlik bir moleks kabloya takın, tamamdır.
  (Bir bilgisayarda herhangi bir kablo takıp çıkarırken bilgisayarın elektrik ile tüm bağlantılarının kapatılması güvenliğiniz açısından önemlidir!)

  YanıtlaSil
 4. çok sagolun walla çok işime yaradı kısa ve öz bir bilgi ellerinize sağlık...!

  YanıtlaSil
 5. usta ben bişey sorucam benım kasada 8 tane fan yeri var 2 tane üstte içeri 2 tane yan kapağı içeri 2 tane önünden içeri altına 1 tane dışarı arkasına 1 tane dışarı yapsam dogru hava akımını saglamış olurmuyum

  YanıtlaSil
 6. alttaki içeri üflesin.
  diğerlerinin yönü iyi..

  YanıtlaSil
 7. hocam emin misiniz kasanın arkasındaki fan dışarı hava üflemelidirmi...

  YanıtlaSil
 8. evet dışarı üflemeli, kasa içinde ısınan havanın dışarı atılması gerekir, yoksa ısınan hava kasa içindeki donanımlar üzerine yayılacağı için ısınmaya neden olur..

  YanıtlaSil
 9. hocam benim bilgisayar windows xp yazısından 1sn sonra mavi ekran çıkıo bişey yazıo ve hemen reset atıo. format atsam geçermi

  YanıtlaSil
 10. Aorun o mavi ekranda yazar, kabloların birinde sorun olabilir, belki anakart güç kablosu belki işlemci fanı kablosu ya da işlemci güç kablosunda da sorun olabilir...

  YanıtlaSil
 11. Arkadaşlar,ben Anonim olarak sorum olacak.Kasam Dark G Storm ATX bu kasa 3 adet 12 cm lik fanlı geliyor.benim önceki PC den canım yandığından,14 Cm lik güzel bir fan aldım.Kasada 12 cm lik 2 tane daha fan yeri var lakin bende yeni sıfır 14 cm lik fan var.Kasada buna göre delikler açmaya müsait bende delerek 14 cm liği takmak istiyorum.Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa, uygun yerde delik açık fanı takabilirsen çok iyi olur. hiçbir sıkıntı olmaz. üstelik 14 cm fan 12 cm lik fanlara göre daha sessiz çalışır. daha iyi yani. :)

   Sil

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...