Son Yazılar
.

7 Aralık 2011

Bilgisayar Kasası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Merhaba arkadaşlar, bu konuda bir bilgisayar kasası alırken nelere dikkat etmek gerekir kısaca maddeler halinde yazacağım.
 
Bilgisayar Kasası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

1- Alacağınız kasanın boyutlarını göz önünde bulundurunuz.(Zira hd6950 gibi üst düzey bir ekran kartınız var ise kasaya sığmayabilir.)

2- Kasa üzerinde verilen güç kaynağı, sisteminizdeki donanımları rahatlıkla çalıştıracak güce sahip mi?


3- Kasa üzerinde fan yerlerine dikkat ediniz, yeteri kadar fan yeri yok ise; bilgisayarınızın yazın sıcak havalarda performansı düşecektir.

4- Kasanızda kullanılar malzemeye dikkat ediniz, ince malzemeden oluşan kasalar fanların titreşimiyle gürültü çıkaracaktır.

5- Kasa üzerinde verilen fanların gürültü oranlarına bakınız. 35 desibel üzeri gürültü kulak ile duyulacak kadar yüksektir ve sizi rahatsız eder.(Gürültü oranının 30 desibel altında olmasına dikkat edin.)

6- Kasa üzerinde verilen fanların boyutlarına bakınız. 12 cm ve daha büyük fanlar yavaş ve sessiz çalışır, 8 cm. lik fanlar genellikle hızlı ve gürültülü çalışır. Dolayısıyla fanların büyük boyutlu olmasına dikkat edin.

7- Kasa üzerinde sabit disk yuvalarının sayısına bakınız, zira 3 veya 4 tane sabit diskiniz var ise kasa da bunların tümü için yer olmayabilir.

Başka bir konuda buluşmak üzere hoşçakalın...

« SONRAKİ
ÖNCEKİ »

7 yorum

 1. abim dec ekran bir monitör almıs lcd çok güzel duruyor ama bilgisayar basında fazla zaman geçiremiyorsun çabuk yoruyor gözleri bir de kalitesiz resimler falan hiç güzel gözükmüyor ayrıntı fazla ya ondan..tavsiye etmem en iyisi 15..(ek bilgi olarak önerim)

  YanıtlaSil
 2. hard disk nedir konulu yazınıza yorum atacaktım ama yoktu burdan yazayım.. orada çalışan bir bilgisayarı yerinden oynatmayın sarsmayın gibi önerilerde bulunmuşsunuz şimdi bişeyi merak ettim ben laptop kullanıyorum ve sürekli çalışır haldeyken ordan oraya taşıyorum odadan odaya yani :D bu tehlikeli mi ?

  YanıtlaSil
 3. @kemalsunalfilmi
  evet fazla taşımasasnız iyi olur, taşırken yavaşça sarsmadan taşıyın, yoksa bir kaç aya kadar donmalar, takılmalar ve hdd performansında, dolayısıyla bilgisayarın performansında düşmeler olacaktır...

  YanıtlaSil
 4. Güzel konuya parmak bastınız. Gerçekten önemli bir yazı.

  YanıtlaSil
 5. hadi ya gerçekten ben çok sarsıyordum son zamanlarda donmalar arttı bu yüzdenmiş demek ..bilgisayarımda biraz eski yeni almayı düşünüyordum bundan sonra daha dikkat edecem çok teşekküler bilgi için site harbi çok şey kattı bana

  YanıtlaSil
 6. bu bilgilere dikkat edeceğim, yakın zamanda kasa toplayacaktım, bunu okumam iyi oldu

  YanıtlaSil
 7. performans ödevi yapacağız kasanın ne lduğu hiçbi delikte yok burda vardır diyedüşündük ama burdada yok

  YanıtlaSil

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...