SON YAZILAR

Termal Macun Nedir? Nasıl Sürülür?

termal-macun-nasil-surulur

Termal Macun Nedir, Termal Macun Nasıl Sürülür, En iyi Termal Macun Markaları,  Termal Macun Tavsiyeleri:

Yüksek ısı üreten cisimler ile bu cisimlerin soğuması için temas eden metal parça arasında ısı iletimini sağlayan macundur.

Bu ısınan parçaların soğuması için üzerine takılan metal parça ne kadar da pürüzsüz gibi görünse de aslında gözle görülmeyecek kadar küçük pürüzler, girinti ve çıkıntılar mevcuttur.
Dolayısıyla örneğin işlemci üzerine takılan metal blok ile islemci arasında çok küçük temassızlıklar olacaktır.

Bu da işlemcinin soğumasını yani işlemcideki ısının metal bloka geçmesini yavaşlatır ve işlemcinin ısınmasına neden olur.

Termal Macun Hangi Donanımlarda Kullanılır

Bu macun bilgisayar parçalarından en çok ısınan işlemciye ekran kartına ve anakart üzerinde bulunan kuzey köprüsüne sürülür.

Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal macun bilgisayar da işlemci soğutucusu takılmadan işlemci üzerine ince bir şekilde sürülür. Sonra işlemci soğutucusu takılır.

Macunun işlemciden taşmamasına dikkat edin, çünkü taşan macun anakarttaki işlemci pinlerinin takıldığı yeri tıkayabilir, bir sonraki termal macunu sürmek için eski macunun kaldırılmasını zorlaştırır...

en iyi termal macun markaları

Ayrıca kalın bir tabaka macun da işlemcinin ısınmasına neden olur. Çünkü işlemcinin kendisi ısıyı macundan daha hızlı bir şekilde metal bloka aktarır. (Macun sadece aradaki boşlukları kapatmak için sürülür.)
Dolayısıyla kalın bir macun tabakası işlemci ile metal blok temasını azalttığı için işlemcinin ısınmasına yol açar.

Termal macun sadece ısı iletimini artırmak için işlemci ile soğutucusu arasındaki boşlukları kapatmak için sürülür. Çok ince bir tabaka olarak sürmeye dikkat edin. Kredi kartı vb. bir kart ile rahatça ince bir tabaka olarak sürebilirsiniz.

En iyi termal macun markaları Cooler Master, Zalman, Xigmatek'tir. Bu saydığım üç adet marka tavsiye edebileceğim bilgisayar soğutma ürünleri olarak en iyi kalitede ürünler üreten markalardır...
« ÖNCEKİ
SONRAKİ »

4 yorum

 1. bilgiler için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. siteniz çok güzel olmuş. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. siteniz çok güzel olmuş hocam, çok faydalı bilgiler var.
  paylaşım için teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 4. Merak ettiğim bir konuydu bu, teşekkürler gerçekten işe yarar termal macun bence.

  YanıtlaSil

Üye olmadan Anonim olarak da soru, istek, öneri vb. yorum yazabilirsiniz...